Musk popiera kontrowersyjną ustawę o AI mimo sprzeciwu gigantów z Doliny Krzemowej

Dlaczego warto zaufać Techopedii
Najważniejsze punkty

  • Elon Musk publicznie wyraził poparcie dla ustawy stanu Kalifornia 1047. Nakłada ona wymóg testowania dużych model AI. Inni giganci z branży protestują.
  • Ustawa, której pomysłodawcą jest senator Scott Wiener, ma zapobiegać niewłaściwemu wykorzystywaniu sztucznej inteligencji, na przykład tworzeniu broni biologicznej. Z drugiej strony jednak są obawy, że zablokuje innowacje.
  • Stanowisko Muska stoi w sprzeczności z opinią wpływowych postaci z Doliny Krzemowej oraz kilku liderów Partii Demokratycznej w Kongresie.

Elon Musk zaskoczył wszystkich, otwarcie wyrażając poparcie dla kalifornijskiej ustawy SB 1047.

Ustawa ma regulować wykorzystanie sztucznej inteligencji, nakładając obowiązek testowania dużych modeli pod kątem bezpieczeństwa.

Poparcie magnata IT wywołało ożywioną debatę w Dolinie Krzemowej, gdzie ustawa spotkała się z potężnym oporem wiodących firm z branży technologicznej.

Rozłam w Dolinie Krzemowej

Ustawa 1047, której pomysłodawcą jest przedstawiciel demokratów, senator Scott Wiener, wprowadza protokoły bezpieczeństwa dla systemów sztucznej inteligencji. W szczególności dotyczy to tych, których niewłaściwe wykorzystanie mogłoby spowodować znaczące szkody.

Ustawa nakłada dodatkową odpowiedzialność na twórców rozwiązań AI, którzy wydają więcej niż 100 milionów dolarów na budowę modeli AI. Teraz będą musieli uwzględnić specjalne testy i inne zabezpieczenia. Nowa ustawa uprawnia również prokuratora generalnego stanu Kalifornia do wszczęcia postępowania przeciwko tym twórcom, których modele powodują znaczne szkody. Obejmuje też nakaz wdrożenia funkcji kill switch, która umożliwi wyłączenie modelu w dowolnym momencie.

Wiener powiedział, że ustawa ma znaczenie, jeśli chodzi o zapobieganie wykorzystaniu sztucznej inteligencji do tworzenia broni biologicznej. Mimo jak najlepszych intencji, twórcy ustawy spotkali się z niechęcią i sprzeciwem gigantów IT, takich jak Marc Andreessen, i organizacji takich jak OpenAI.

Musk wyraził swoje stanowisko w przytoczonym poniżej tweecie:

Dolina Krzemowa mówi: no pasaran!

Ta opinia stoi w sprzeczności ze stanowiskiem wyrażanym przez inne wpływowe osoby z Doliny Krzemowej. Wiele z nich jest zdania, że ustawa może zagrozić pozycji Kalifornii jako lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji.

W zeszłym tygodniu Anthropic, jedna z firm zajmujących się tworzeniem rozwiązań AI, napisała do Gavina Newsoma, gubernatora stanu Kalifornia, wskazując na ostrożne poparcie dla zaktualizowanego projektu ustawy. Przedstawiciele firmy argumentowali, że po zmianach treść ustawy wydaje się znacznie lepsza, choć pewne zapisy nadal budzą wątpliwości.

Z kolei giganci tacy jak OpenAI, Microsoft i Adobe są przeciwni ustawie 1047, ale wyrazili poparcie dla ustawy AB-3211, która nakłada wymóg opatrywania znakiem wodnym treści stworzonych z wykorzystaniem AI. W liście do Buffy Wicks, członkini Zgromadzenia Stanowego Kalifornii i autorki projektu ustawy, firma OpenAI zadeklarowała, że w pełni popiera transparentność i odpowiedzialność w obszarze treści tworzonych przez sztuczną inteligencję.

Nowe technologie i standardy mogą pomóc ludziom zrozumieć pochodzenie treści znalezionych w internecine, a także uniknąć mylenia treści tworzonych przez ludzi z fotorealistycznymi materiałami generowanymi przez sztuczną inteligencję, napisał Jason Kwon, dyrektor ds. strategii w firmie OpenAI w liście, którego treść przytacza Reuters.

Musk i jego romans z regulacjami w obszarze AI

Stanowisko Muska nie jest tak do końca niespodzianką, jeśli przypomnimy sobie, że od dawna postulował on wprowadzenie regulacji AI. Od ponad dwudziestu lat ostrzegał społeczność przed potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z braku takich regulacji, a przewidywane ryzyko porównywał nawet do zniszczeń, jakie niesie ze sobą wykorzystanie broni jądrowej.

Jednak otwarte poparcie ustawy 1047 wydaje się sprzeczne z niedawnymi działaniami Muska, które wskazywały na nieco bardziej przychylne nastawienie do generatywnej sztucznej inteligencji. Przypomnijmy: w ramach swojej firmy X Musk wypuścił na rynek narzędzie o nazwie Grok, które pozwala użytkownikom tworzyć generowane komputerowo obrazy na podstawie tekstowych promptów.

Swoim ostatnim tweetem CEO Tesli nie tylko wywołał poruszenie w społeczności IT, ale też doprowadził do skomplikowanej dynamiki na arenie politycznej. Niektórzy z liderów Partii Demokratycznej w Kongresie, na przykład Zoe Lofgren, Ro Khanna i była przewodnicząca, Nancy Pelosi, wypowiadają się przeciwko ustawie.

Wyrażone przez Muska stanowisko stawia go w niezręcznej opozycji do senatora Wienera. ObAj panowie już wcześniej starli się w sprawie ustawy dotyczącej ochrony prywatności młodzieży LGBT. Wiener, zdecydowany orędownik prawa do prywatności, nie skomentował jeszcze pozytywnej opinii Muska na temat nowej ustawy.

Ustawa przegłosowana – i co dalej? 

Ustawa SB 1047 stanu Kalifornia została uchwalona przez Zgromadzenie Stanowe 28 sierpnia 2024 roku, a dzień później przeszła przez Senat. Następnie, 9 września 2024 roku, została przekazana gubernatorowi Gavinowi Newsomowi do podpisania. Gubernator miał czas do końca września 2024 na jej podpisanie lub zawetowanie.

Eddie Wrenn
Editor
Eddie Wrenn
Redaktor

Eddie jest reporterem i starszym redaktorem wiadomości. Od 20 lat pracuje w lokalnych, krajowych i międzynarodowych redakcjach prasowych w Wielkiej Brytanii i Australii, w tym w Mail Online i Sydney Daily Telegraph. Dawniej zajmował stanowisko redaktora naukowego i technicznego. W serwisie Techopedia tworzy głównie treści z obszaru nowych technologii, odpowiada też za najnowsze wiadomości. Wcześniej współpracował też z zespołami produktowymi w Microsoft i News Corp, gdzie odpowiadał za wdrażanie nowych narzędzi redakcyjnych. Obecnie mieszka w Londynie, a w wolnym czasie lubi czytać i nurkować.