Energia odnawialna w liczbach: Czy obraliśmy dobry kurs na przyszłość?

Dlaczego warto zaufać Techopedii

Nie ma się co oszukiwać: dla naszej planety zegar tyka nieubłaganie. Zmiany klimatu nabierają tempa, a globalna społeczność stoi w obliczu rosnącego zagrożenia. Już wiadomo, że do roku 2030 musimy zredukować emisje o 43%, by utrzymać globalne ocieplenie w granicach do 1,5°C ponad poziomem przedindustrialnym. Tak wynika z danych opublikowanych po Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w roku 2023.

Postępy w dziedzinie energii odnawialnej są kluczowe dla sukcesu zakładanego przedsięwzięcia. Optymizmem napawa fakt, że od roku 2019 stale rośnie liczba zgłaszanych patentów na technologie wiatrowe, solarne i związane z biopaliwami. Tego typu innowacje podejmuje się, by do roku 2050 osiągnąć pełną dekarbonizację naszych systemów energetycznych. Cel ten szczegółowo opisano na stronie Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

W poniższym artykule Techopedia przybliża temat patentów w dziedzinie energii odnawialnej na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Omówimy znaczenie innowacji technologicznych w dążeniu do celu wyznaczonego na rok 2050 i wyjaśnimy, jaką role odgrywają w powstrzymaniu zmian klimatu.

Najważniejsze punkty

  • Znacząco rośnie liczba patentów w dziedzinie energii odnawialnej. Nowa technologia okazuje się przydatna w walce ze zmianami klimatu.
  • Największy wzrost odnotowuje hydroenergia i energia geotermalna: odpowiednio o 64% i 55% więcej patentów od 2019 roku.
  • Widać też rosnące zainteresowanie energią wiatrową i solarną oraz biopaliwami.
  • Mimo rosnących wskaźników wciąż jednak mamy za małe tempo, by móc spełnić cele założone na 2030 rok. Do tego czasu bowiem powinniśmy potroić moc odnawialnych źródeł energii.
  • W dłuższej perspektywie określono też cele w zakresie dekarbonizacji do roku 2050.

Technologia w służbie odnawialnych źródeł energii: Co uda się osiągnąć do roku 2050?

Choć naukowcy biją na alarm, przypominając, że konieczne są natychmiastowe działania, by możliwe było zrealizowanie celów założonych na rok 2030, szerzej rozumiane innowacje są niezbędne również w dłuższym horyzoncie czasowym. Świat chce osiągnąć pełną dekarbonizację do roku 2050.

Według danych opublikowanych przez agencję IRENA, liczba patentów dotyczących technologii wiatrowych i fotowoltaicznych, a także biopaliwowych znacząco wzrosła od roku 2019 do 2023 (od ok. 924 000 patentów do mniej więcej 1,3 miliona).

Ten wzrost wskazuje na istotny postęp w skalowalności i wydajności energii odnawialnej. Jest to niezwykle ważne w kontekście dekarbonizacji, którą chcemy osiągnąć do roku 2050.

W szczególności da się zauważyć rosnący postęp w dziedzinie hydroenergii (o 64% więcej zgłoszonych patentów), a także w obszarze energii geotermalnej (wzrost o 55%).

Zaraz za liderami plasuje się technologia solarna: w tej dziedzinie odnotowano o 37% więcej patentów. W następnej kolejności mamy patenty związane z energią wiatrową – od 2019 roku jest ich o 35% więcej.

Energia odnawialna – jak jest teraz

W roku 2023 sektor energii odnawialnej odnotował spory postęp. Na świecie przybyło 473 GW mocy odnawialnych źródeł energii. W największym stopniu przyczyniła się do tego energia solarna, która w dalszym ciągu pozostaje wiodącym źródłem w tym sektorze.

Warto jednak pamiętać, że wciąż pozostajemy w tyle, jeśli chodzi o osiągnięcie celów zaplanowanych na rok 2030. Zdaniem agencji IRENA do tego czasu powinniśmy potroić moc z odnawialnych źródeł energii. Problem w tym, że do tego celu jeszcze sporo nam brakuje. Do 2030 roku powinniśmy bowiem dołożyć jeszcze 7,2 terawatów (TW) energii z OZE, by w sumie osiągnąć zakładane 11 TW.

Choć ważne jest, byśmy trochę przyspieszyli tempa, jeśli chcemy osiągnąć wspomniany cel krótkoterminowy, nie możemy też tracić z oczu długoterminowego celu, który zakłada osiągnięcie pełnej dekarbonizacji do roku 2050. Aby to było możliwe, nie wystarczy samo zwiększenie mocy z OZE. Agencja IRENA podaje, że niezbędne w tym zakresie będą dalsze innowacje. Dlatego tym bardziej cieszy nas wzrost liczby rejestrowanych patentów dotyczących technologii energii odnawialnej. Daje to nadzieję na opracowanie zaawansowanych rozwiązań w ciągu kolejnych 30 lat.

Decydenci powinni zatem skupić się nie tylko na krótkoterminowych działaniach, ale też aktywnie wspierać długofalowe innowacje sprzyjające rozwiązaniom przyjaznym dla środowiska.

Podsumowanie

Wyścig z czasem, lub raczej z globalnym ociepleniem, wciąż trwa. Na chwilę obecną patrzymy na dwie krytyczne daty: rok 2030 i 2050.

Wzrost liczby patentów w dziedzinie energii odnawialnej to spory krok w stronę zrównoważonej przyszłości. Do roku 2030 zostało zaledwie pięć lat z kawałkiem. Najwyższy czas spojrzeć dalej i opracować dalekosiężne strategie, które pozwolą osiągnąć zakładany na rok 2050 poziom całkowitej dekarbonizacji.

Źródła

  1. COP 28: Co osiągnięto do tej pory i co robimy teraz? | UNFCCC (Unfccc)
  2. Monitorowanie rezultatów COP28: Zakładane potrojenie mocy z OZE do roku 2030 (Irena)
  3. Ewolucja patentów(Irena)
Maria Webb
Tech Journalist
Maria Webb
Dziennikarka technologiczna

Maria jest dziennikarką technologiczną z ponad pięcioletnim doświadczeniem, głęboko zainteresowaną sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Specjalizuje się w dziennikarstwie opartym na danych, dzięki czemu złożone tematy przedstawia w sposób przystępny i angażujący dla odbiorców. Jej teksty ukazują się w Techopedii, Business2Community i Eurostat, gdzie pisze teksty techniczne z zacięciem kreatywnym. Studiowała na Uniwersytecie Maltańskim, gdzie uzyskała tytuł Bachelor of Arts Honours z filologii angielskiej oraz Master of Science w zakresie zarządzania strategicznego i marketingu cyfrowego. Współpracowała też z serwisem Newsbook.com.mt, gdzie publikowała artykuły obejmujące szeroki zakres tematów, od lokalnych wydarzeń po międzynarodowe trendy technologiczne.