ChatGPT

Dlaczego warto zaufać Techopedii

Co to jest ChatGPT (Czat GPT)?

ChatGPT (Chat Generative Pre-trained Transformer) to seria popularnych chatbotów generatywnej AI opracowanych i zarządzanych przez OpenAI. Duże modele językowe (LLM) obsługujące wcześniejsze modele chatbotów, były jednomodalne i mogły jedynie przetwarzać i generować tekst. Najnowsze wersje chatbota są multimodalne i potrafią rozpoznawać obrazy i je generować, prowadzić rozmowy głosowe i przeszukiwać Internet w czasie rzeczywistym za pośrednictwem tego samego konwersacyjnego interfejsu użytkownika (CUI).

OpenAI zarabia na Czacie GPT, pobierając od programistów opłaty za dostęp do interfejsów programowania aplikacji (API) chatbota i oferując dwa rodzaje płatnych subskrypcji. Aby dostarczyć odpowiednich funkcji programistom o różnej wiedzy z zakresu kodowania, OpenAI udostępniło narzędzie typu „przeciągnij i upuść” o nazwie Assistants API. To narzędzie programistyczne low code/no code (LCNC) umożliwia użytkownikom końcowym z minimalnym doświadczeniem w kodowaniu tworzenie niestandardowych chatbotów, które można udostępniać lub sprzedawać za pośrednictwem sklepu GPT OpenAI.

ChatGPT zatrudnia obecnie ponad dwa miliony programistów i ma ponad 100 milionów aktywnych użytkowników tygodniowo. Co więcej, korzysta z niego co najmniej 92% firm z listy Fortune 500. Aby zapewnić odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji (AI), inżynierowie AI i zautomatyzowane systemy nadzoru stale monitorują prompty użytkowników i wyniki tworzone przez modele. Aby chronić prywatność danych użytkowników, OpenAI nie wykorzystuje konwersacji ChatGPT do szkolenia modeli bez odpowiedniej zgody.

 

Jak działa ChatGPT?

Czat GPT przetwarza i generuje treść w małych porcjach zwanych tokenami, które w spójny sposób pomagają architekturze sieci neuronowej ChatGPT przekształcać ciągi tekstowe o zmiennej długości w łatwiejsze w zarządzaniu wektory wejściowe o stałym rozmiarze.

Kiedy ChatGPT otrzymuje nowe prompt zaczyna od podzielenia go na serię tokenów. Później analizuje je, aby zidentyfikować wzorce i relacje, a następnie porównuje je ze wzorcami i relacjami zaobserwowanymi przez model w danych szkoleniowych.

GPT opiera się na architekturze transformera, która została po raz pierwszy przedstawiona w artykule badawczym zatytułowanym „Attention Is All You Need”. Od tego czasu ta architektura stała się podstawą wielu najnowocześniejszych modeli przetwarzania języka naturalnego (natural language processing, NLP).

Architektura ta wykorzystuje technikę zwaną samouwagą, aby zidentyfikować dalekosiężne zależności w treści i oceny ważności różnych tokenów w sekwencji. Proces jest prowadzony równolegle w celu uzyskania różnych ważonych reprezentacji.
Wyniki są następnie łączone i przekształcane liniowo w celu uzyskania tokenu wyjściowego. Model AI ma na celu wytworzenie serii statystycznie podobnych tokenów (ale nie takich samych) jak dane wykorzystywane w szkoleniu.

Przetwarzanie danych dla tego typu głębokiego uczenia (DL) odbywa się bardzo szybko, a krótkie odpowiedzi, które statystycznie przypominają semantykę (znaczenie) i składnię (struktury) danych szkoleniowych, można ukończyć w ciągu milisekund.

 

 

Jak wytrenowano ChatGPT?

OpenAI wykorzystało narzędzie do przeszukiwania stron internetowych, GPTBot, do zebrania ogromnych danych wymaganych do wytrenowania podstawowego modelu ChatGPT, wyszkolonego w oparciu o „uczenie się na podstawie informacji zwrotnych od człowieka” (reinforcement learning from human feedback, RLHF). Jest to stosunkowo nowe podejście do uczenia dużych modeli językowych, które łączy strategie uczenia się pod nadzorem i uczenia się przez wzmacnianie.

W tej metodzie trenerzy-ludzie wchodzili w interakcję z podstawową wersją modelu GPT, aby wygenerować rozmowy, w których odgrywali rolę zarówno użytkownika, jak i asystenta AI. (Zachęcano także trenerów-ludzi do tworzenia i rozwijania własnych interakcji). W kolejnym kroku rozmowy łączono z oryginalnymi danymi szkoleniowymi, a model wykorzystał nowy zbiór danych do dostrojenia odpowiedzi.

Podczas tej części procesu szkoleniowego model miał za zadanie wygenerować kilka potencjalnych odpowiedzi na dane prompt, a trenerzy-ludzie uszeregować odpowiedzi na podstawie ich jakości i trafności.

Model wykorzystuje rankingowe dane porównawcze i algorytm uczenia przez wzmacnianie Proximal Policy Optimization (PPO), aby dowiedzieć się, co sprawiło, że niektóre odpowiedzi uzyskały wyższą pozycję w rankingu od innych i dlaczego w przyszłych interakcjach należy używać odpowiedzi o wyższym rankingu.

PPO działa poprzez szkolenie dwóch polityk: polityki bieżącej i polityki docelowej. Bieżąca polityka służy do generowania odpowiedzi, a docelowa polityka służy do oceny bieżącej polityki. Zadaniem algorytmu jest aktualizacja bieżącej polityki, aby była bardziej podobna do polityki docelowej.

PPO to stosunkowo prosty algorytm do wdrożenia i bardzo skuteczne narzędzie do uwzględniania opinii użytkowników na potrzeby ciągłego szkolenia i pomagania podmiotom decyzyjnym w optymalizacji wyników w złożonych środowiskach sztucznej inteligencji.

ai krok po kroku

Kto stworzył ChatGPT?

ChatGPT zostało stworzone przez OpenAI, laboratorium badawcze zajmujące się sztuczną inteligencją składające się z nastawionej na zysk OpenAI LP i jej spółki-matki non-profit, OpenAI Inc.

Misją OpenAI jest zapewnienie, że ogólna sztuczna inteligencja przyniesie korzyści całej ludzkości. Zespół OpenAI składa się ze zróżnicowanej grupy badaczy, inżynierów i innych specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją, którzy wspólnie pracują nad rozwojem dużych modeli językowych dla generatywnej sztucznej inteligencji.

Prezesem firmy jest Greg Brockman, a Ilya Sutskever jest głównym naukowcem OpenAI. Sam Altman pełni aktualnie funkcję dyrektora generalnego.

Elon Musk był jednym ze współzałożycieli OpenAI, ale w 2018 roku zrezygnował z członkostwa w zarządzie i obecnie pracuje nad alternatywnym chatbotem o nazwie Grok dla swojego najnowszego startupu x.AI.

Czy Czat GPT jest darmowy?

Przeglądarkowa wersja GPT-3.5 jest obecnie bezpłatna, podobnie jak aplikacje mobilne OpenAI na urządzenia z Androidem i iOS.

  • Nie wszystkie funkcje ChatGPT są jednak dostępne za darmo.Regularni użytkownicy, którzy oczekują szybszego czasu reakcji i płynnej pracy Czatu GPT w godzinach szczytu, mogą wykupić subskrypcję ChatGPT Plus. ChatGPT Plus jest dostępny w ramach miesięcznego abonamentu o wartości 20 dolarów, który zapewnia gwarantowany dostęp do ChatGPT w godzinach szczytu, krótszy czas reakcji oraz priorytetowy dostęp do nowych funkcji i ulepszeń.
  • ChatGPT Enterprise to płatny model subskrypcji dla firm. Ta wersja umożliwia dostęp do Internetu i jest często używana w celu poprawy zaangażowania klientów i świadczenia usług. ChatGPT Enterprise jest dostępny w ramach miesięcznego abonamentu o wartości 300 dolarów i oferuje wszystkie korzyści ChatGPT Plus, a także dedykowaną pomoc techniczną i dostęp do szablonów promptów inżynierskich zaprojektowanych specjalnie dla użytkowników biznesowych.
  • OpenAI oferuje także API typu pay-per-use dla ChatGPT. API to interfejs, który umożliwia deweloperom programistyczne wysyłanie promptów i otrzymywanie odpowiedzi z modelu ChatGPT. Interfejs API umożliwia programistom integrację możliwości konwersacyjnych ChatGPT z ich własnymi aplikacjami lub usługami. Koszty użytkowania zależą od liczby wywołań API. Interfejs API dla GPT-4 Turbo jest obecnie najtańszym modelem dla programistów.

Jak uzyskać dostęp do ChatGPT

Dostęp do ChatGPT można uzyskać bezpłatnie w przeglądarce internetowej, przez wtyczki do przeglądarek, aplikacje mobilne i interfejsy API w niektórych aplikacjach innych firm.

Wersja przeglądarkowa ChatGPT zapewnia użytkownikom dostęp do historii czatów i ustawień konta. Wersje mobilne oferują czat głosowy, wyszukiwanie w Internecie w czasie rzeczywistym i funkcje rozpoznawania obrazów.

Przeglądarka internetowa: wejdź na stronę chat.openai.com i załóż konto. Po zalogowaniu wpisz prompt i kliknij szarą strzałkę „wyślij wiadomość” w odpowiednim polu. Odpowiedzi ChatGPT będzie towarzyszyć opcjonalny przycisk „regeneruj” oraz ikony kciuka w górę/w dół. Opinie użytkowników pomagają ulepszyć przyszłe odpowiedzi.

Aplikacje mobilne: odwiedź sklep Google Play lub Apple App Store, aby pobrać i zainstalować oficjalne aplikacje mobilne OpenAI dla ChatGPT. Oprócz konwersacyjnego interfejsu użytkownika (CUI) oficjalne aplikacje mobilne oferują te same funkcje, co najnowsza wersja przeglądarki internetowej.

Wtyczki: aby zainstalować wtyczkę ChatGPT do przeglądarki, odwiedź Chrome Web Store lub sklep z dodatkami do przeglądarki Firefox i wyszukaj „ChatGPT”. Po zainstalowaniu wtyczki do przeglądarki użytkownicy mogą kliknąć ikonę ChatGPT na pasku narzędzi przeglądarki i wpisać prompt podczas przebywania na dowolnej stronie internetowej.

GPT Plus: ChatGPT Plus to płatny plan subskrypcji dla osób, które chcą mieć gwarantowany dostęp do ChatGPT-3.5 i ChatGPT-4. Ta opcja kosztuje 20 dolarów miesięcznie i jest dobrym wyborem dla tych użytkowników, którzy potrzebują niezawodnego dostępu do ChatGPT w godzinach szczytu. Jest to również dobra opcja dla osób, które chcą być jednymi z pierwszych, którzy wypróbują nowe funkcje i ulepszenia, ponieważ OpenAI używa tej wersji chatbota w wydaniach Canary.

ChatGPT Enterprise: ten płatny model subskrypcji został zaprojektowany w celu zapewnienia szeregu zaawansowanych funkcjonalności dla firm, w tym bardziej niezawodnych funkcji bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem. Zawiera także dodatki:

  • Integracja API
  • Pojedyncze logowanie (SSO) i weryfikacja domeny AI.
  • Konfigurowalne szablony, które pomagają zapewnić, że wszyscy pracownicy korzystają z ChatGPT w sposób bezpieczny, spójny i zgodny z marką.
  • Zaawansowane możliwości analizy danych i panele kierownicze, które mogą pomóc firmom identyfikować trendy i generować treści raportów.

GPT API: OpenAI udostępnia szczegółową dokumentację dla społeczności deweloperów, która opisuje, w jaki sposób mogą oni używać interfejsu API Chat GPT do wysyłania żądań, obsługi odpowiedzi, zarządzania parametrami i dostosowywania temperatury (hiperparametr kontrolujący losowość danych wyjściowych modelu).

Dostęp offline: istnieje wiele publicznie dostępnych skryptów, które umożliwiają korzystanie z ChatGPT w trybie offline. Zwykle wymagają od użytkowników pobrania modelu ChatGPT na swoje urządzenie i lokalnego uruchomienia dużego modelu językowego.

Co potrafi ChatGPT?

Modele ChatGPT wciąż się rozwijają, ale już pokazały swój potencjał jako jaskółki zmian dla osób korzystających z Internetu, wykonujących swoją pracę i zadania wymagające kreatywności.

Obecnie ChatGPT może być używany do:

  • Odpowiadania na pytania
  • Uzupełniania tekstu lub frazy
  • Tworzenia konspektów dla treści z gatunku fikcji i faktu
  • Generowania krótkich form beletrystyki i literatury faktu na podstawie promptów
  • Odpowiadania na prompty użytkowników różnymi tonami konwersacyjnymi
  • Analizowania nastrojów
  • Tłumaczenia próbek tekstu z jednego języka na inny
  • Wykonywania obliczeń
  • Tworzenia kodów programistycznych i naprawiania błędów w istniejącym kodzie
  • Podsumowywania danego tekstu
  • Weryfikacji danej próbki tekstu
  • Sugerowania co zrobić, aby dana próbka tekstu była dokładniejsza, bardziej przejrzysta i zwięzła
  • Klasyfikowania informacji zawartych w danym tekście na różne kategorie
  • Organizowania tekstu w tabeli
  • Podawania sugestii dotyczących sposobu używania, analizowania i podsumowywania danych w arkuszu kalkulacyjnym
  • Dostarczania języka znaczników hipertekstowych (HTML) dla tabeli lub wykresu porównawczego
  • Generowania kodu HTML dla przycisków, pól wyboru i formularzy wejściowych na stronach internetowych
  • Podawania tematycznych słów kluczowych i słowa kluczowe tzw. long-tail do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO)
  • Używania głosu do kontynuowania rozmowy
  • Przeszukiwania internetu
  • Omawiania obrazów

Jak inni korzystają z Czatu GPT?

ChatGPT i podobne modele generatywne są coraz częściej wykorzystywane w nowych dziedzinach i kontekstach biznesowych.

Poniżej przedstawione zostały niektóre sposoby, w jakie osoby prywatne i firmy wykorzystują ChatGPT.

Tworzenie treści

Twórcy tekstów używają ChatGPT do generowania pomysłów na treści, pisania tekstów i ulepszania ich, pytając chatbota o sugestie i poprawki. Chociaż jego stosowanie budzi kontrowersje, oczekuje się, że korzyści przeważają nad obawami.

Nauka

Nauczyciele i uczniowie używają ChatGPT jako narzędzia do nauki i asystenta w pisaniu.

Pomoc w programowaniu

Programiści używają ChatGPT jako asystenta do pomocy w programowaniu, np. do generowania fragmentów kodu i tym samym skrócenia czasu wprowadzania oprogramowania na rynek.

Obsługa klienta

Menedżerowie call center wykorzystują ChatGPT, aby pomagał im w odpowiadaniu na zapytania klientów, zapewniając ich obsługę przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Rozrywka

Twórcy oprogramowania używają ChatGPT do tworzenia nowych scenariuszy, postaci i narracji gier wideo.

Tłumaczenia

ChatGPT może pomagać w tłumaczeniu tekstu z jednego języka na inny. Niestety, poprawność i dokładność odpowiedzi może się różnić w zależności od języka.

Komunikacja e-mailowa

Firma Microsoft integruje usługę ChatGPT ze swoją platformą poczty e-mail Outlook, aby ułatwić użytkownikom tworzenie i edytowanie wiadomości e-mail.

Marketing

Marketerzy używają ChatGPT do personalizowania wiadomości e-mail i analizowania danych w celu uzyskania wglądu w zachowania klientów.

Produkcja

Producenci używają Czatu GPT do aktualizacji instrukcji produktów i tworzenia materiałów szkoleniowych dla pracowników. Teraz gdy ChatGPT ma konwersacyjny interfejs użytkownika (CUI), technologia ta prawdopodobnie zostanie zintegrowana z wieloma różnymi typami produktów, w tym z systemami informacyjno-rozrywkowymi i systemami sterowania w pojazdach.

Wsparcie dla niepełnosprawnych

ChatGPT może działać jako technologia wspomagająca zapewniająca wsparcie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności wzrokowej, słuchowej, ruchowej i poznawczej.

Wsparcie blockchain

ChatGPT może być używany do tworzenia inteligentnych kontraktów w różnych językach programowania. Ta technologia ułatwia budowanie zautomatyzowanych systemów transakcyjnych, analizowanie danych blockchain, tworzenie kodu dla konkretnych strategii handlowych i zapewnianie obsługi klienta dla aplikacji blockchain.

Bezpieczeństwo online

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa używają ChatGPT do rozpoznawania wzorców w wiadomościach phishingowych i udostępniania podsumowań danych dziennika w języku naturalnym.

Wsparcie służby zdrowia

Pracownicy służby zdrowia używają ChatGPT jako asystenta do zadań administracyjnych. Chociaż ChatGPT nie zastąpi profesjonalnej opieki zdrowotnej, jest coraz częściej wykorzystywany jako wyszukiwarka odpowiadająca na pytania pacjentów dotyczące warunków zdrowotnych, leczenia i leków.

Kiedy zadebiutował ChatGPT?

Oryginalny model z serii GPT został wprowadzony w czerwcu 2018 roku. Każda nowa wersja jest lepsza od poprzedniej pod względem możliwości, wydajności, bezpieczeństwa, prywatności użytkownika i skalowalności.

GPT-2: GPT-2 został wydany w lutym 2019 r. przez OpenAI. Początkowo OpenAI nie zdecydowało się na wypuszczenie pełnego modelu ze względu na obawy dotyczące jego potencjalnego niewłaściwego wykorzystania. Po wdrożeniu środków bezpieczeństwa OpenAI zaprezentowało w pełni wyszkolony model GPT-2 w listopadzie 2019.

GPT-3: GPT-3 został wydany w czerwcu 2020 r. OpenAI wprowadziło nowe podejście do dostępu do GPT-3. Zamiast publikować wyszkolony model, OpenAI zapewniło dostęp do GPT-3 poprzez interfejs programowania aplikacji (API). Pozwoliło to OpenAI zachować kontrolę nad wykorzystaniem technologii.
GPT-3.5: GPT-3.5 został wydany 30 listopada 2022 r. i znacznie ulepszony w porównaniu z poprzednimi wersjami ChatGPT. Oferował kilka nowych funkcji i możliwości, w tym możliwość generowania bardziej realistycznych i angażujących rozmów, rozumienia bardziej złożonych promptów i reagowania na nie oraz replikowania różnych typów stylów i formatów pisania.

GPT-4: GPT-4 został wydany 14 marca 2023 r. Działa szybciej, generując dokładniejsze i kompleksowe odpowiedzi na złożone prompty. Ta wersja chatbota oferuje kilka nowych możliwości, w tym możliwość przeszukiwania Internetu w czasie rzeczywistym, akceptowanie promptów obrazkowych i rozmawiania głosowego.

GPT-4 Turbo: GPT-4 Turbo jest dostępny tylko dla programistów. Ta wersja chatbota może przetworzyć równowartość ponad 300 stron tekstu w jednym prompcie i posiada rozszerzoną bazę wiedzy obejmującą informacje do kwietnia 2023 roku.

Czym różni się ChatGPT-3 od ChatGPT-4?

ChatGPT-4 jest następcą ChatGPT-3.5. Oto niektóre z kluczowych różnic między dwiema wersjami chatbota:

Rozmiar: podstawowy model ChatGPT-4 jest znacznie większy niż modele używane do uczenia ChatGPT-3 i ChatGPT-3.5. Dzięki temu ChatGPT-4 może przetwarzać więcej typów informacji i generować dłuższe, bardziej złożone odpowiedzi.

Możliwości multimodalne: ChatGPT-3 i ChatGPT-3.5 mogą tylko przetwarzać i generować tekst. Natomiast ChatGPT-4 może rozumieć, przetwarzać i generować tekst, obrazy i głos. (Uwaga: najnowsze możliwości chatbota są obecnie wdrażane w ramach testów Canary, więc mogą nie być dostępne w tym samym wymiarze dla wszystkich użytkowników na wszystkich urządzeniach).

Dokładność i płynność: zmniejsza się prawdopodobieństwo, że ChatGPT-4 będzie generować odpowiedzi nieprawidłowe pod względem faktycznym. Czat GPT-4 został przeszkolony na znacznie większym, bardziej zróżnicowanym zbiorze danych niż poprzednie wersje ChatGPT.

 

gpt3 vs gpt 4

Jak tworzyć prompty dla ChatGPT

Dane wejściowe użytkownika ChatGPT są nazywane promptami. Stanowią punkt wyjścia każdej rozmowy lub zapytania i zapewniają duży model językowy obsługujący GPT z instrukcjami i kontekstem umożliwiającym zwracanie odpowiedzi.

Aby pisać skuteczne prompty ChatGPT, ważne jest, aby były jasne, zwięzłe i konkretne.

Każdy monit powinien zapewniać wystarczający kontekst i informacje, aby model języka AI wygenerował kompleksową i pouczającą odpowiedź. (Uwaga: w zależności od implementacji, ChatGPT może zapamiętać poprzednie interakcje w ramach tej samej sesji, aby zachować spójność konwersacji).

Oto kilka wskazówek, jak pisać skuteczne prompty dla ChatGPT:

  • Używaj pełnych zdań i zasad gramatyki. Dzięki temu ChatGPT lepiej zrozumie Twoje prompty, a przez to zwróci Ci dokładniejsze odpowiedzi.
  • Podziel długie prompty na krótsze i prostsze.
  • Ułóż promptów w logicznej kolejności, aby zachować spójność.
  • Podaj chatbotowi żądany format każdej odpowiedzi.
  • Jeśli odpowiedź na krótszy prompt nie jest satysfakcjonująca, spróbuj ponownie wygenerować odpowiedź. Jeśli to nie zadziała, zmień prompt iteracyjnie, aby stopniowo udoskonalać pożądany rezultat.

5 kroków do tworzenia promptów

Jak wykorzystywać odpowiedzi wygenerowane przez ChatGPT

Użytkownicy muszą mieć świadomość, że odpowiedzi ChatGPT nie są oparte na aktualnej wiedzy. Zamiast tego opierają się wyłącznie na wzorcach i zależnościach, których model AI nauczył się podczas szkolenia.

Oto kilka wskazówek, jak korzystać z odpowiedzi ChatGPT w sposób etyczny i odpowiedzialny:

  • Unikaj dosłownego używania odpowiedzi. Chociaż ChatGPT może tworzyć spójne i poprawne pod względem kontekstu wyniki, nie zawsze są one obiektywne lub zgodne z faktami.
  • Poszukaj sposobów logicznego i spójnego połączenia odpowiedzi z kilku promptów.
  • Edytuj połączone odpowiedzi.
  • Sprawdź dwukrotnie, aby upewnić się, że połączone odpowiedzi mają sens i są zgodne z faktami.
  • Jeśli to konieczne, postępuj zgodnie z odpowiednimi wytycznymi dotyczącymi cytowania ChatGPT jako źródła odniesienia.

Jak pozbyć się szarego tła w odpowiedziach ChatGPT

Gdy użytkownicy kopiują odpowiedzi ChatGPT za pomocą skrótów klawiaturowych, kopia zachowuje format odpowiedzi. Niestety obejmuje to także szare tło interfejsu.

Aby usunąć szare tło, użytkownicy muszą użyć ikony kopiowania u góry każdej odpowiedzi lub wkleić treść w postaci zwykłego tekstu. Oto kilka podstawowych instrukcji wklejania odpowiedzi w postaci zwykłego tekstu:

Windows:

  • Skopiuj tekst jak zwykle, używając Ctrl + C.
  • Do wklejenia tekstu użyj Ctrl + Shift + V.
  • Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać „Opcje wklejania”, a następnie kliknąć „Zachowaj tylko tekst”, aby usunąć formatowanie.

Mac:

  • Skopiuj tekst jak zwykle, używając Command + C.
  • Do wklejenia tekstu użyj Shift + Option + Command + V.
  • Alternatywnie poszukaj opcji „Wklej i dopasuj styl” lub podobnej opcji w menu Edycja.

Przeglądarki internetowe i edytory tekstu:

  • Skopiuj tekst jak zwykle.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kontekstowe i poszukaj opcji „Wklej jako zwykły tekst”, „Wklej specjalnie”, „Zachowaj tylko tekst” lub „Wklej bez formatowania”.

Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest dostępna, wklej skopiowany tekst do prostego edytora tekstu, który nie obsługuje formatowania, takiego jak Notatnik lub TextEdit. Skopiowanie wklejonej wersji z edytora tekstu powinno usunąć całe formatowanie – łącznie z szarym tłem ChatGPT.

Czy korzystanie z ChatGPT jest etyczne?

Samo korzystanie z ChatGPT jest etyczne, ale programiści, osoby prywatne i firmy korzystające z modeli OpenAI powinny pamiętać o kilku kwestiach, które wzbudzają wątpliwości co do etyki OpenAI.

  • Według OpenAI analitycy zebrali ogromną ilość danych potrzebnych do szkolenia LLM poprzez przeszukiwanie Internetu. Uzupełnili te dane źródłami tekstowymi z domen publicznych lub publicznie dostępnych. Chociaż takie podejście do uzyskiwania ogromnej ilości danych potrzebnych do szkolenia ChatGPT było legalne, wielu twórców treści uważa, że ​​OpenAI musiało pozyskiwać dane szkoleniowe w sposób nie do końca etyczny. Coraz większa liczba wydawców internetowych chce otrzymywać wynagrodzenie za wykorzystanie ich danych.
  • Kolejną obawą jest to, że chociaż OpenAI nie ujawniło, w jaki sposób było w stanie oznaczyć ogromne ilości danych szkoleniowych dla podstawowego modelu ChatGPT, przyznało się do outsourcingu dużej części procesu oznaczania. W tym celu wykorzystano platformy crowdsourcingowe, takie jak Mechanical Turk firmy Amazon. Jego użycie budzi kontrowersje, ponieważ pracownicy MTurk są kontraktorami krótkoterminowymi. Nie korzystają ze świadczeń zdrowotnych, często otrzymują groszowe wynagrodzenie i nie mają prawa do rekompensaty, jeśli nie otrzymają wynagrodzenia za swoją pracę.
  • Być może największym problemem jest zdolność chatbota do generowania szkodliwych lub wprowadzających w błąd treści, które naruszają zabezpieczenia etyczne OpenAI. Rozwiązanie tych problemów wymaga stworzenia przemyślanych polityk rządowych i korporacyjnych, wprowadzenie nowych wytycznych dotyczących odpowiedzialnej sztucznej inteligencji oraz najlepszych praktyk łagodzenia negatywnych skutków jailbreakowania AI.

Czy korzystanie z ChatGPT jest bezpieczne?

Obawy dotyczące wycieku danych korporacyjnych i prywatności skłoniły OpenAI do wprowadzenia zasad mających na celu ochronę danych udostępnianych w promptach użytkowników. Ostatecznie bezpieczeństwo zależy jednak od kontekstu, w jakim używany jest ChatGPT.

Z reguły za bezpieczne uważane jest używanie modelu do celów edukacyjnych, tworzenia treści lub gromadzenia informacji przy jednoczesnym przestrzeganiu wytycznych. Natomiast używanie modelu do podejmowania kluczowych decyzji bez weryfikacji może być wyjątkowo ryzykowne i niebezpieczne.

Chodzi na przykład o korzystanie z asystenta AI w celu diagnozy stanu zdrowia, zarządzania finansami lub przepisów prawa. To jedne z wielu kwestii, w których konieczne jest skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą lub wiarygodnym źródłem. Odpowiedzi ChatGPT mogą nie być dokładne, aktualne lub oparte na faktach. Użytkownicy powinni zdawać sobie sprawę z ograniczeń technologii i skorzystać z własnej oceny, zanim użyją uzyskanych odpowiedzi w sposób dosłowny.

Chat GPT a kwestia plagiatu

Korzystając z treści wygenerowanych przez Chat GPT w sposób dosłowny, ważne jest, aby zacytować chatbota i podać odpowiednie źródło, aby uniknąć ryzyka oskarżenia o plagiat.

Dzieje się tak dlatego, że gdy ChatGPT generuje odpowiedzi, może utworzyć wyniki podobne do treści, na podstawie której model został przeszkolony, a treść zostanie wyłapana przez Turnitin lub podobne narzędzia antyplagiatowe.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu, użytkownicy mogą przetworzyć wygenerowaną treść za pomocą narzędzi do copywritingu AI, w tym narzędzi do wykrywania plagiatu, aby zapewnić oryginalność treści i pomóc wprowadzić niezbędne poprawki.

Jak cytować ChatGPT

Ponieważ ChatGPT nie jest tradycyjną publikacją ani człowiekiem (autorem), coraz częściej traktuje się ChatGPT jak wyszukiwarkę i zmienia przeznaczenie odpowiedzi, redagując je bez cytowania OpenAI.

Jednak cytując źródło takie jak ChatGPT-4 w artykule badawczym lub kontekście naukowym, ważne jest, aby zapewnić dodatkową informację, które odeśle czytelnika głównego do źródła informacji. Jeśli nie można zidentyfikować pierwotnego źródła, należy podać chatbota jako narzędzie referencyjne.

Oto podpowiedź, jak cytować ChatGPT jako narzędzie referencyjne:

ChatGPT [wersja], accessed [data], https://www.openai.com/

Czy ChatGPT wpłynie na rynek pracy?

Rozwój i szerokie zastosowanie ChatGPT oraz podobnych modeli sztucznej inteligencji może mieć wpływ na rynek pracy podobnie jak Internet i inne osiągnięcia technologiczne w przeszłości. Podobnie jak w przypadku każdego postępu technologicznego, prawdopodobnie nastąpi zmiana rodzajów poszukiwanych umiejętności.

Powszechne przyjęcie i użycie ChatGPT prawdopodobnie spowoduje przeniesienie obowiązków, rozszerzenie ich zakresu i utworzenie nowych stanowisk pracy. Jednak szerszy wpływ na niektóre grupy demograficzne na rynku pracy zależy od kwestii ekonomicznych, społecznych i etycznych.

Oczekuje się, że to decydenci, liderzy biznesu i nauczyciele odegrają ważną rolę w określaniu, w jaki sposób sztuczna inteligencja zostanie zintegrowana z siłą roboczą i w jaki sposób zaradzi się potencjalnej utracie miejsc pracy. Jest już jasne, że przygotowanie się do przyszłej pracy wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji lub ich zmian oraz zdolności adaptacyjnych do nowych oczekiwań na rynku pracy.

Ograniczenia ChatGPT

Chociaż ChatGPT ma wiele zastosowań, ważne jest wzięcie pod uwagę jej ograniczeń. ChatGPT należy traktować jako narzędzie rozszerzonej sztucznej inteligencji, a nie jedyne źródło informacji (SSoT). Chociaż chatbot może przejść różne wersje Testu Turinga, nie ma świadomości ani emocji.

Użytkownicy powinni weryfikować informacje dostarczane przez ChatGPT w wiarygodnych źródłach, szczególnie w tych najbardziej krytycznych dziedzinach, takich jak zdrowie i finanse.

ChatGPT i stronniczość AI

Modele generatywne, takie jak ChatGPT, uczą się na podstawie danych szkoleniowych. Jeśli dane szkoleniowe są stronnicze, modele będą się ich uczyć i potencjalnie wzmacniać istniejące stereotypy i nierówności.

Stronniczość w modelach sztucznej inteligencji może prowadzić do praktyk dyskryminacyjnych, a nawet skutkować konsekwencjami prawnymi. Organizacje, które będą korzystać z ChatGPT, a następnie stosować niesprawiedliwe i dyskryminujące praktyki, mogą być zagrożone procesami sądowymi.

OpenAI zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z nieodłączną stronniczością danych szkoleniowych i stosuje najlepsze praktyki, których celem jest łagodzenie niezamierzonego działania modeli ChatGPT. W tym celu:

  • Do celów szkoleniowych wykorzystuje się duże, różnorodne zbiory danych po to, aby uchwycić szeroki zakres wiedzy ludzkiej i osłabić określone uprzedzenia.
  • Na etapie dostrajania modelu wykorzystuje się pomoc recenzentów, od których wymaga się przestrzegania wytycznych, wyraźnie odradzając faworyzowanie jakiejkolwiek grupy politycznej lub zajmowanie stanowisk w kontrowersyjnych kwestiach.
  • Korzysta się z iteracyjnej pętli informacji zwrotnej w celu utrzymywania regularnej komunikacji z recenzentami i użytkownikami końcowymi w celu udoskonalenia wyników modelu i zminimalizowania błędów.
  • Przejrzystość staje się priorytetem. Aktywnie poszukuje się zewnętrznych informacji zwrotnych na temat zachowań modeli i strategii wdrażania.

Alternatywy dla ChatGPT

ChatGPT jest prawdopodobnie najpopularniejszym modelem wielojęzykowym dla generatywnej sztucznej inteligencji, ale nie jest jedynym dostępnym na rynku. Praktycznie każdego dnia pojawia się jakaś alternatywa dla LLM OpenAI, mająca zaspokoić potrzeby użytkowników o określonych wymaganiach.

Godne uwagi alternatywy dla ChatGPT-4 obejmują:

Google Bard: Bard to duży model językowy Google AI. Google Bard działa w przeglądarce i umożliwia dostęp do Internetu w czasie rzeczywistym. Ten generatywny chatbot AI wymaga logowania do konta Google i jest darmowy.

Google Gemini: Gemini to zintegrowany zestaw dużych modeli językowych rozwijanych przez Google AI. Według Sundara Pichai, dyrektora generalnego Google i Alphabet, zintegrowany pakiet został zaprojektowany od podstaw w celu generowania wyników multimodalnych.

Llama 2: Llama 2 to rodzina dużych modeli językowych typu open source od grupy AI w Meta, spółki-matki Facebooka. Llama 2 Long to zmodyfikowana wersja LLM zaprojektowana specjalnie z myślą o reagowaniu na długie prompty.

Falcon 180B: Falcon 180B to wielojęzykowy model zawierający 180 miliardów parametrów, opracowany przez Instytut Innowacji Technologicznych (TII) w Abu Zabi. Jest swobodnie dostępny do użytku badawczego i komercyjnego w ramach licencji Falcon-180B TII.

Claude: Claude to chatbot oparty na dużym modelu językowym opracowany przez firmę badawczą Anthropic. Można uzyskać do niego dostęp poprzez interfejs czatu w przeglądarce lub interfejs API w konsoli programisty Anthropic.

Mistral 7B: Mistral 7B to duży model językowy opracowany przez Mistral AI. Jest bezpłatny do użytku badawczego i komercyjnego na licencji Apache 2.0. Można go uruchomić lokalnie lub w chmurze.

Vicuna 13B: Vicuna 13B to chatbot z dużym modelem językowym opracowany przez firmę badawczą LMSYS. Jest znany ze spełniania kryteriów wzorcowych GLUE. Benchmarki GLUE i SuperGLUE są użytecznymi narzędziami do porównywania wydajności różnych modeli NLP i identyfikowania obszarów, w których wymagane są poprawki.

Giraffe: Giraffe to rodzina dużych modeli językowych firmy Abacus.AI, firmy badawczej skupiającej się na opracowywaniu i komercjalizacji dużych modeli językowych. Zamiast wykorzystywać mechanizmy samouważności do przewidywania, modele Giraffe wykorzystują mechanizmy uczenia się od zera, zaprojektowane specjalnie do zadań długoterminowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sztucznej inteligencji i nowych rozwiązaniach technologicznych, sprawdź nasz słowniczek i przewodniki, dostępne w wygodny sposób z poziomu strony głównej.

Źródła

Related Terms

Tim Keary
Technology Specialist
Tim Keary
specjalista ds. technologii

Tim Keary pracuje jako freelancer. Jest autorem publikacji z dziedziny nowych technologii oraz reporterem. W swojej pracy dziennikarskiej zajmuje się takimi tematami jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, czy najnowsze technologie biznesowe. W 2023 toku dołączył w pełnym wymiarze czasowym do zespołu Techopedii, przedtem zaś publikował swoje teksty w serwisach takich jak VentureBeat, Forbes Advisor i kilka innych renomowanych platform technologicznych. Tim najczęściej publikował teksty, w których analizowal najnowsze trendy i badał innowacje w świecie technologii. Tim ma dyplom magistra historii, który uzyskał na Uniwersytecie w Kent. Podczas studiów zdobył umiejętność rozbijania trudnych tematów na proste koncepty. Kiedy nie jest zajęty pisaniem…