Brain Wallet

Dlaczego warto zaufać Techopedii

Czym jest brain wallet?

Brain wallet to jeden ze sposobów na zabezpieczenie kryptowalut. Hasło przekształca się w tym przypadku w prywatny klucz. Metoda ma jeden zasadniczy plus: nie zostawia śladów. Jej sekret tkwi w pamięci użytkownika.

Techopedia wyjaśnia pojęcie brain wallet

Powiedzmy, że ktoś wybiera fragment ulubionej książki lub frazę ze starego filmu. Taka treść mogłaby stanowić centralny element systemu brain wallet, który następnie wykorzystuje funkcję skrótu, by przekształcić ją w klucz. Pozwala to na podpisywanie transakcji na blockchainie.

W momencie, gdy użytkownik chce uzyskać dostęp do swoich kryptowalut, podaje zapamiętaną frazę w odpowiednim oprogramowaniu lub portfelu kryptowalutowym. Program ten generuje na jej podstawie klucz prywatny, który pozwala na dostęp do środków i zarządzanie nimi.

Hasła są bezpieczne pod warunkiem, że użytkownik je pamięta. Ta metoda wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Jeśli zapomnisz hasła, bezpowrotnie utracisz dostęp do danych. Ryzykowne jest również zbyt proste lub przewidywalne hasło. Wówczas hakerzy mogą je łatwo złamać lub wydobyć je od ciebie siłą czy też podstępem.
Poza wspomnianymi minusami rozwiązanie brain wallet ma też niezaprzeczalne zalety. Eliminuje konieczność przechowywania klucza na fizycznym nośniku. Umożliwia też dostęp do zasobów portfela z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że użytkownik pamięta swoją frazę i ma dostęp do internetu oraz odpowiedniego oprogramowania

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego opisu, brain wallet nie jest rozwiązaniem dla każdego. To oryginalne połączenie maksymalnego bezpieczeństwa z ogromnym zagrożeniem. W tym wypadku pamięć użytkownika jest zarówno gwarantem bezpieczeństwa jak i największym czynnikiem ryzyka. Z tego powodu taki sposób przechowywania hasła zaleca się użytkownikom świadomym i zdyscyplinowanym, którzy dobrze rozumieją mechanikę działania tej metody.

Margaret Rouse
Technology Specialist
Margaret Rouse
ekspertka ds. technologii

Margaret jest nagradzaną technical writerką, nauczycielką i wykładowczynią. Jest znana z tego, że potrafi w prostych słowach pzybliżyć złożone pojęcia techniczne słuchaczom ze świata biznesu. Od dwudziestu lat jej definicje pojęć z dziedziny IT są publikowane przez Que w encyklopedii terminów technologicznych, a także cytowane w artykułach ukazujących się w New York Times, w magazynie Time, USA Today, ZDNet, a także w magazynach PC i Discovery. Margaret dołączyła do zespołu Techopedii w roku 2011. Margaret lubi pomagać znaleźć wspólny język specjalistom ze świata biznesu i IT. W swojej pracy, jak sama mówi, buduje mosty między tymi dwiema domenami, w ten…